Magento na sterydach, nowy serwer newcraft.eu

Kilka dni temu podpisaliśmy z naszym klientem nową umowę o współpracy. W tej chili nasza firma zajmuje się kompleksowym wsparciem dla sklepu opartego o Magento firmy newcraft.eu. Naszym pierwszym krokiem była migracja sklepu na serwer dedykowany, poprzedni hosting współdzielony był stanowczo niewystarczający dla tak prężnie rozwijającej się firmy.

Już teraz wiemy iż była to dobra decyzja, sklep natychmiast przyspieszył i zaczął działać jak na Magento przystało. Migracja nie przebiegła może tak gładko jakbyśmy się tego spodziewali i termin jej przeprowadzenia musieliśmy dwukrotnie przekładać. Jednak ostatecznie wszystko się udało, a czas niedostępności sklepu był mniejszy niż 20 minut. Dla pierwszych klientów sklep był widoczny już po 10 minutach od rozpoczęcie operacji.

Największego problemu przysporzył nam plugin html2pdf, który okazało się, że trzymał wszystkie ścieżki do plików w postaci bezwzględnej i wymagane było zaktualizowanie kilkunastu tysięcy rekordów w bazie danych do obsługi nowej lokalizacji sklepu.

Aktualne środowisko to wydajna maszyna dedykowana wpięta do naszego systemu zarządzania serwerami „Puppet„. Jako serwer www pracuje zoptymalizowana wersja Nginx a dzięki php w formie socketów fpm całość działa z prędkością błyskawicy. Średni czas ładowania strony spadł z 2s do zaledwie 400ms. Ponadto z powodu charakterystyki sklepu konieczne okazało się zastosowanie na froncie serwera Varnish w celu optymalizacji czasu ładowania treści statycznych. A obsługa sesji została przeniesiona do Couchbase aby odciążyć dysk od operacji IO związanych za zapisem wielu małych plików sesji.

W sklepie jeszcze sporo pracy przed nami abyśmy poczuli się w pełni zadowoleni ale widzimy iż objęta przez nas droga jest dobra. Aktualnie w planach mamy poprawę kilku błędów jakie poczynili poprzedni programiści i dalszą optymalizacje sklepu w miejscach gdzie ciągle nie jesteśmy zadowoleni z prędkości działania Magento.

Jesteśmy przekonani, że dzięki współpracy z nami nowa odsłona sklepu newcraft.eu już nigdy nie zawiedzie a strona z informacją o błędzie odejdzie do historii. Jednocześnie po raz kolejny przekonaliśmy się, że wynajem specjalistów, czy może inaczej praca na godziny, jest najlepszą formą pracy w branży e-commerce.