Magento SEO

Podstawowa optymalizacja
Magento jest jedną z najbardziej zoptymalizowanych, dla wyszukiwarek platform e-commerce. Już domyślna instalacja jest przyjazna dla wyszukiwarek, a odpowiednia konfiguracja pozwoli uzyskać jeszcze lepsze pozycje w wynikach wyszukiwania.
Jako iż Magento jest bardzo dynamicznie rozwijającym się systemem zalecamy pracę zawsze na najnowszej wersji, aktualnie jest to 1.4.0.1 i na niej bazuje ten artykuł.

1.1 Przyjazne linki
Załączenie przyjaznych linków rozpoczynamy od upewnienia się czy nasz serwer obsługuje funkcję „Url rewrite”.
Jeżeli nasz serwer jest już poprawnie skonfigurowany przechodzimy do załączenia przyjaznych linków w panelu administracyjnym Magento. W tym celi klikamy „System”->”Configuration” ->”Web” i w grupie „Search Engines Optimization” ustawiamy „Use Web Server Rewrites” na „Yes”.

Dobrą praktyka jest również ustawienie „Add Store Code to Urls” na „No”. Dzięki temu nasze adresy będą krótsze o kod sklepu.

1.2 Przedrostek www w nazwie domeny
Klienci wchodzący do naszego sklepu mogą użyć adresu rozpoczynającego się od www lub pominąć ten przedrostek. Jako iż zależy nam na prawidłowej obsłudze obu adresów powinniśmy prawidłowo skonfigurować adres podstawowy naszego sklepu jak i jego sub domenę z przedrostkiem www.
W tym celu ustawiamy nasz adres podstawowy w pozycji „Base URL” w panelu administracyjnym. Magento automatycznie przygotowuje wszystkie linki w systemie w oparciu o ustawiony przez nas adres podstawowy. Warto również zadbać, aby klient zawsze trafił na adres domeny ustawiony jako „Base URL”. Można to osiągnąć przez przekierowanie „301” sub domeny na nasz prawidłowy adres podstawowy. Przekierowanie typu 301 zabezpieczy nas również przed dodawaniem SID do adresu URL przez Magento podczas przekierowania.

1.3 Ustawienia nagłówka
To właściwie absolutna podstawa. Jednak, co ciekawe, wiele osób ignoruje używanie prawidłowych nagłówków twierdząc, że ważniejsze są linki prowadzące do serwisu. Oczywiście linkowanie ma ogromne znaczenie, ale optymalizacja nagłówków stron jest również niezwykle istotna:
wspiera pozycjonowanie poprzez linki,
nadaje unikalność stronie (strony o identycznych tytułach w ramach serwisu są indeksowane o wiele gorzej).

Ustawienia nagłówków możemy zmodyfikować w Panelu administracyjnym klikając kolejno System->Configurations->Desing
sekcję „HTML Head” ustawiamy korzystając z poniższych wskazówek.

Tytuł strony – powinien być w miarę krótki i treściwy, tak by jak najlepiej oddać treść strony. Powinien także zawierać frazy jakich potencjalnie mogą szukać internauci.

Opis strony – jego wpływ na pozycjonowanie jest w tej chwili stosunkowo niewielki, jednak to właśnie opis jest najczęściej wyświetlany na liście wyszukiwania wyszukiwarek. Warto więc by z jednej strony zawierał krótki opis treści strony, z drugiej zaś pełnił rolę marketingową zachęcając do kliknięcia właśnie w ten wynik czyli twój link. Ma to szczególne znaczenie przy wejściach na frazy bardzo rzadkie. Ciekawy opis znacząco zwiększa liczbę kliknięć.

Słowa kluczowe – pełnią raczej role wspierającą i nie mają obecnie takiego znaczenia jak jeszcze kilka lat temu. Jedyne na co wpływają to zwiększenie wiarygodności strony oraz, co równie ważne, na siłę linków z niej wychodzących.

Należy pamiętać iż są to ustawienia domyślne dla całego systemu, optymalnym rozwiązaniem jest ustawienie ich w sposób unikalny dla :

  • każdej kategorii,
  • każdego produktu,
  • każdej strony w CMS.

1.4 Strony CMS
CMS Magento może wydawać się bardzo okrojony, ale w rzeczywistości jest bardzo elastycznym i potężnym narzędziem. Jedną z zalet tego prostego CMS-a jest możliwość kontroli każdego aspektu strony.
Ustawienie na każdej stronie CMS-a jej własnego unikalnego adresu URL, nazwy, tytułu, opisu i słów kluczowych ma istotne znaczenie w osiąganiu wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania. Ustawienia powyższych informacji dokonujemy w zakładce mata dane strony.

„Słowa kluczowe” można pozostawić puste, jednak opis strony ma jedną bardzo ważną funkcję: skłania ludzi do klikania, więc upewnij się, że stanowi kwintesencję twojej treści i że zwraca uwagę użytkowników. W związku z tym opis będzie dobry, jeżeli stworzysz go samemu, nie korzystaj z żadnych automatycznych generatorów. Automatycznie wygenerowany opis nie ma żadnej wartości a jego generowanie jest tylko stratą czasu.

Jeśli nie używasz meta opisów wyszukiwarka automatycznie wybierze ciąg z twojej strony i użyje go jako jej opis.
1.5 Optymalizacja kategorii
Magento daje możliwość automatycznego dodania nazwy kategorii produktów do adresu URL. Warto jednak zadbać samemu o podstawową optymalizację kategorii. W tym celu podobnie jak dla CMS należy stworzyć unikalny tytuł kategorii, opis kategorii i jej adres URL zawierający podstawowe słowa kluczowe.

Warto tutaj również pamiętać, aby na stronie kategorii przewidzieć rzeczywiste pole na jej opis. Wyszukiwarki o wiele wyżej traktują treść na stronie niż opis z meta tagów, które obecnie są praktycznie ignorowane.

Ponadto pamiętajmy, iż Magento wspiera sklepy mające kilka wersji językowych, dzięki czemu możemy przygotować unikalny tytuł i opis strony dla każdego języka.

1.6 Optymalizacja produktów

Optymalizacja produktów wygląda bardzo podobnie do optymalizacji kategorii. Podobnie jak dla kategorii należy pamiętać, aby uzupełnić pola takie jak tytuł, opis i słowa kluczowe w metadanych strony. Zadbaj, aby tytuł strony był unikalny dla każdego produktu, wprowadź krótki i pełen opis produktu. Pamiętaj o tym, iż wyszukiwarki lubią treść, więc staraj się napisać jak najwięcej o każdym z produktów w Twoim sklepie.

Dodając nowe zdjęcia produktu nie zapomnij uzupełnić ich etykiety. Przez odpowiednie opisanie obrazka można znacząco zwiększyć ruch na naszej stronie, pochodzący z wyszukiwarek.
Domyślnie tytuł i tagi zdjęć są takie same jak dla produktu. W zakładce „Zdjęcia” z informacji o produktach można ustawić etykiety dla każdego zdjęcia produktu, wartość ta zostanie wykorzystana w alt i tagu tytułu fotografii. Oczywiście można to zrobić dla każdej wersji językowej osobno.