Konkurencja pomocna w pozycjonowaniu ?

Oczywiste jest że potrzebujemy ruchu na naszej stronie aby osiągnąć sukces. Brak ruchu oznacza :

  • brak klientów,
  • brak transakcji,
  • brak zysków.

Najlepszą formą pozyskania wartościowego ruchu dla witryny są wyszukiwarki internetowe. Niestety większość właścicieli sklepów internetowych nie docenia ruchu generowanego z wyników wyszukiwania, co często prowadzi do porażki całego przedsięwzięcia związanego z e-commerce.

Brak wysokiej pozycji w wyszukiwarkach skutkuje brakiem klientów na stronie a jeżeli nasz sklep nie ma klientów to nie ma i transakcji. Efektem czego jest nieopłacalność prowadzenia sklepu.

Wiadomo iż optymalizacja sklepu dla wyszukiwarek jest ważna, ale tym co decyduje o pozycji naszego sklepu w wyszukiwarkach są linki. Optymalizacja sklepu jest tylko wstępem do osiągnięcia wysokich pozycji w wynikach wyszukiwania. Jeżeli wybierzemy Magento jako nasz system e-commerce to większość pracy z tym związanej opiera się na prawidłowym uzupełnieniu wszystkich pól opisujących nasze kategorie i przedmioty. Dokładniejszy opis optymalizacji Magento zamieściliśmy pod wpisem Magento seo https://www.magento-specialists.pl/2010/05/16/magento-seo/

Zdobywanie linków do strony często jest czynnością czasochłonna i skomplikowaną. Wymaga wyszukiwania stron z wysoką pozycją i pagerank, o podobnej tematyce do naszego sklepu. W internecie można znaleźć dziesiątki poradników jak zdobyć wartościowe linki. Ale poradniki te tylko wymieniają nam miejsca jakimi możemy się posłużyć, takie jak :

  • artykuły
  • katalogi stron
  • wpisy na forach
  • wpisy na blogach
  • komentarze … itd

żaden poradnik nigdy nie da nam odpowiedzi które z forów będzie najlepszym miejscem na nasz link, albo wpis na jakim blogu najbardziej przyczyni się do poprawy naszej pozycji.

Czy więc pozostaje nam tylko umieszczanie linków w ciemno na wszystkich napotkanych po drodze stronach ?

Nie. Źródłem takiej wiedzy może być nasza konkurencja, jeżeli jakaś strona osiągnęła już pierwsze miejsce w google na frazie która nas interesuje to warto wzorować się na jej zapleczu.

No dobrze ale jak uzyskać taką wiedzę przecież nie zadzwonimy do nich z pytaniem jak się pozycjonują. Na szczęście można w bardzo prosty sposób dowiedzieć się, gdzie znajdują się linki do ich strony. Narzędziem które posłuży nam do takiej analizy będzie http://search.yahoo.com za pomocą prostego zapytania linkdomain:www.nasza-domena.pl poznamy linki prowadzące do strony naszego konkurenta skatalogowane przez yacho. Teraz tylko wystarczy nam zrobić listę tych miejsc i spróbować dodać tam też i nasze linki.

Dzięki takiemu zabiegowi zamiast dodawać na oślep linki i czekać na efekt, mamy już z góry wytypowaną pulę stron o możliwie wysokim znaczeniu. W końcu jeżeli za ich pomocą nasza konkurencja odniosła sukces to i nam pewnie się uda.