PrestaShop

Jest bezpłatnym sklepem dostępnym na licencji Open Software License w wersji 3.0.
Z ciekawostek: od kwietnia 2012 roku dyrektorem firmy PrestaShop jest Polak Benjamin Teszner.
Program można pobrać zw strony domowej projektu https://www.prestashop.com/

Zalety:

 • Prostota
  W porównaniu z Magento Prestashop jest dużo prostszym sklepem internetowym. Jego obsługa i zarządzanie nim jest bardziej intuicyjne niż Magento, a co za tym idzie: jest dużo bardziej przyjazny dla nowych użytkowników.
 • Społeczność
  Prestashop podobnie jak Magento dysponuje całkiem sporą społecznością, dzięki której dosyć łatwo można znaleźć sporą ilość informacji w języku polskim. Ponadto strona domowa https://www.prestashop.com/ również została przetłumaczona na język polski.
 • Instalacja i modyfikacja
  Instalacja jest dosyć prosta, a sam system z powodzeniem zadziała na tanich hostingach współdzielonych. Prestashop oparty jest o popularny system szablonów „smarty”. Choć osobiście uważamy, że w systemie skryptowym nie powinno pisać się innym systemem skryptowym jak smarty, to jednak jego popularność użycia sprawia, że korzysta z niego większość użytkowników z prostego względu: ułatwia modyfikację grafiki pod indywidualne potrzeby.
 • Funkcjonalności
  Wększość z funkcji Prestashop nich nie dorównuje Magento. Jednak z pełna odpowiedzialnością możemy go polecić małym i średnim firmom, które sklep traktują bardziej jako formę pokazania się w internecie, niż podstawę swojego biznesu.
 • Wydajność
  Prestashop jest dość wydajnym narzędziem i nie wymagającym zbyt wielu zasobów serwera. Co prawda nie jest tak szybki jak Quick.Cart, ale na pewno poradzi sobie z niewielkim ruchem. Niestety problem zaczyna się przy konieczności skalowania do dużych rozmiarów.

Wady:

 • Duża ilość błędów i poprawek
  Programiści Prestashop co najmniej dwa razy w miesiącu wydają nową wersję zawierającą poprawki błędów wraz z nowymi funkcjonalnościami. Aktualizacje te są wymagane zwłaszcza w przypadku błędów bezpieczeństwa. Niestety ich instalacja nie należy do najprostszych i wymaga sporej ilości wiedzy. Fakt ten znacząco utrudnia skoncentrowanie się na prowadzeniu biznesu – gdyż najczęściej łatamy błędy w serwisie.
 • Płatne funkcjonalności
  Wiele z funkcjonalności, które zazwyczaj powinny znajdować się w podstawowej instalacji, w Prestashop jest dodatkowo płatne. W momencie planowania biznesu warto rozeznać się w opcjach, jakie będą nam potrzebne i dokładnie skalkulować koszty wdrożenia platformy.
 • Skalowalność
  Pomimo aspiracji do bycia dużym i efektywnym narzędziem, Prestashop wypada znacznie gorzej niż Magento. Architektura systemu może na pewnym etapie uniemożliwić dalszy jego rozwój.

Wnioski
Prestashop jest dobrym narzędziem dla małych sklepów. Sprawdzi się dobrze w mało zaawansowanych technologicznie firmach z niewielkim budżetem. Dosyć prosto można znaleźć fereelancera, który pomoże w rozwoju funkcjonalności sklepu.

1 komentuj

Trackbacks & Pingbacks

Komentarze wyłączone